Úvod Proč se rozhodnout pro rovnátka?

Proč se rozhodnout pro rovnátka?

Jak už bylo uvedeno, mít zdravé a rovné zuby je důležité. O zdraví a léčbu zubů se stará zubní lékař. Je dobré chodit na pravidelné preventivní prohlídky stavu chrupu, nebo při sebemenším problému či bolesti zubů i dásní.

 

Estetickou stránku věci (vzhled chrupu) lze ovlivnit například bělením zubů (kromě každodenní péče) nebo úpravou rovnosti chrupu.

S bělením se může dotyčný obrátit opět na svého zubaře, ale léčbu křivých zubů musí svěřit odborníkovi. Je to dobrá volba a může ovlivnit život na více úrovních.

  • Estetický vzhled, hezký úsměv
  • Trávení. Zuby jsou důležitou součástí zpracování potravy, všechny anomálie mohou negativně ovlivnit správné žvýkání.
  • Vyjadřování. Komunikace je důležitá nejen pro mnohé profese, ale také pro osobní život. S vadami chrupu může dojít ke špatné artikulaci, šišlání apod.
  • Bolesti. Špatný skus může způsobit bolesti hlavy, čelistního kloubu apod.
  • Zdraví chrupu a dásní. Křivé zuby se hůř udržují v čistotě, k některým místům je velmi špatný dosah. Proto mohou nepřímo ovlivnit větší kazivost a horší stav dásní.
  • Psychické problémy. Zvláště se jedná o pocity méněcennosti, nespokojenosti se sebou samým apod.
  • Společenské postavení a vztahy. Jak už bylo napsáno, krásný úsměv „otvírá dveře“ do společnosti a k získání lepší práce (týká se některých profesí).

Diskuse (24 komentářů)

milysh, (22. 01. 2011 07:03) Reagovat
Ahoj, hledám někoho kdo má už v puse fixní rovnátka a vyměnil by si se mnou pár mailů. Mám křivé zuby a nedokážu se odhodlat nechat si rovnátka nasadit. Potřebuju si o tom pokecat jaký to je a trochu podpořit. Kdyby někdo pisl, tak moc děkuji. milysh@centrum.cz
MILUŠKA, (31. 12. 2011 14:38) Reagovat
Já myslím, že je lepší vydržet rok a půl s fixními rovnátky, než pak se celý život trápit s křivými zubami. Jenže se to těžko vysvětluje mladým slečnám, který se dávají fixní rovnátka nejčastěji.
EVA, (16. 04. 2012 11:31) Reagovat
Tak přeci jen nejde o mladé slečny. Dává se to i dospělým lidem. Mé kolegyni je k čtyřicítce a od minulého měsíce má fixní rovnátko. Holt každý si k tomu někdy dospěje a záleží jen na něm.
KATKA, (18. 04. 2012 14:11) Reagovat
Ale asi největší význam to má právě u těch mladších ročníků, když se jim zuby ještě vyvíjejí. Alespoň to jsem si vždycky myslela...
Miluše, (06. 07. 2012 16:39) Reagovat
Já měla rovnátka až na vysoké škole. Zubařka mi je navrhovala už na střední, ale to jsem ještě byla "puberťačka" a styděla bych se za ně. Myslím, že mi zuby srovnaly dobře.
Kordula, (23. 07. 2012 11:29) Reagovat
Já si také na rovnátka nemůžu stěžovat. Zuby mám mnohem rovnější. Ne že bych měla zuby úplně rovné, ale od stavu před rovnátky je to velký rozdíl.
Darja, (15. 08. 2012 07:24) Reagovat
Tak mě zubařka oznámila, že mám dostat fixní rovnátka. Jsem z toho nešťastná. Zrovna teď. Teď od září jdu do čtvrťáku na střední - čeká mě maturiťák, fotky na tablo. Nemám dobrý pocit z toho, že na těhle fotkách, které jsou u všech tak krásné, budu strašit s rovnátky. Asi se zkusím domluvit na odkladu. Asi je jedno, jestli rovnátka v 18 nebo 19letech.
Katka, (17. 10. 2012 10:49) Reagovat
Možná by nevadilo rovnátka odložit, ale vždy se najde něco, proč je nebudete chtít. Alespoň to budete mít brzy za sebou. Já měla rovnátka přes čtvrťák na střední a fotky na tablu mám hezké. Pusu jsem samozřejmě neotevírala.:)
Linda, (13. 11. 2012 14:58) Reagovat
Tak já měla rovněž rovnátka až na vysoké škole. Vím, že je pořád, proč rovnátka odkládat, ale zrovna na maturáku bych je také nechtěla mít. Mám z toho večera a ještě z tabla své nejhezčí fotky.
Libuše, (22. 01. 2013 05:48) Reagovat
Slibovala jsem si od fixních rovnátek víc. Mám teď výrazně rovnější zuby. To jo, ale čekala jsem, že to bude ještě o něco lepší. Nevím, jestli to je tím, že jsem pak ještě měla po fixaci nějaký čas nosit vyndavací rovnátek, na které jsem se vykašlala.
Pavla, (13. 03. 2013 11:06) Reagovat
Tak možná by to ty vyndavací ještě dotáhly - těžko říct. Na druhou stranu málo má úplně rovné zuby a ani fixní rovnátka nedokáží zázraky.
Zdena, (05. 04. 2013 04:14) Reagovat
Dobrý den,co si myslíte o nošení rovnátek v dospělém věku? Zubařka mi řekla, že by to chtělo trošku srovnat, že si mám zajít a ortodoncii, ale tak nějak mám fixní rovnátka spojené s dospíváním a v dospělosti mi to přijde...zvláštní. Nevím, jestli do toho mám jít.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Rovnátka.org
Kontakty