Úvod Co předchází rovnátkům?

Co předchází rovnátkům?

Nasazení rovnátek není záležitostí ze dne na den. Předchází mu odborné vyšetření a stanovení plánu.
  • Konzultace. Po odborném vyšetření podá ortodontista základní informace, zda je možné vadu chrupu korigovat, jakým způsobem a jak dlouho asi léčba potrvá.
  • Zmapování stavu chrupu. Pořizují se RTG snímky, otisky, případně fotografie. Na základě takto získaného materiálu se sestaví léčebný plán.
  • Seznámení pacienta (zástupce, rodiče) s léčebným plánem. Zde se mohou ještě upravit varianty léčby, materiálů rovnátek apod. Stanovuje se i cena léčby. Jakmile se obě strany dohodnou na léčebném plánu, stává se závazným a nelze jej bezdůvodně měnit, to znamená, že rozhodnutí je závažné.
  • Nasazení rovnátek, případně předání snímacích rovnátek. Může předcházet potřeba odstranit některý ze zubů.
  • Pravidelné kontroly, výměna drátků, úprava rovnátek, poučení o správné ústní hygieně apod. Kontroly jsou většinou nutné ve frekvenci jednou za šest týdnů.
  • Retence. Po sejmutí fixních rovnátek probíhá doba stabilizace dosaženého výsledku. Může být navrženo nošení snímacího aparátku nebo nalepení podpůrného drátku na vnitřní stranu zubů. Doba retence může být poměrně dlouhá, v některých případech doživotní.

Diskuse (122 komentářů)

Verča, (12. 01. 2012 14:02) Reagovat
Můžu se zeptat, co je to ta retence?
raduš, (25. 08. 2012 14:00) Reagovat
Mě potom ještě dlouho nechávaly ty udržovací rovnátka, až už jsem se na to vykašlala a přestala jsem je nosit, ale jinak myslím, že ty fixní rovnátka mě hodně srovnaly zuby. Měla jsem na obou řadách zubů, ale především jsem měla hrozné ty dolní.
Mirka, (04. 09. 2012 11:01) Reagovat
Mě přijde, že mi nějak zvlášť rovnátka nepomohla. Zuby mám pořád dost křivý, především dva zuby v dolní řadě.
Adriana, (05. 10. 2012 10:31) Reagovat
Já když to mám zhodnotit, tak myslím, že rovnátka za to stála. Nemám sice stále zuby jako modelka, ale řekla bych, že je mám vcelku hezké. za ten rok a půl to stálo.
Hedvika, (14. 02. 2013 07:46) Reagovat
Já si taky představovala, že budu mít ještě o něco rovnější zuby, ale co považuji za velké pozitivum je, že se mi zuby tolik nekazí jako před rovnátkami. Nevím, jestli to je náhoda, ale uvádí to více lidí, tak to asi tak bude.
Michala, (09. 04. 2013 05:56) Reagovat
Já jsem s výsledkem po rovnátkách spokojená. Nevěřila jsem, že se mi až tak mohou srovnat zuby. Horní řadu jsem měla téměř bez problémů, ale ta dolní byla hrozná. Neříkám, že mám úplně dokonalý chrup, ale takhle jsem spokojená.
Magda, (17. 04. 2013 12:36) Reagovat
Čeká mě kvůli fixním rovnátkům vytrhávání zubů. Vůbec se na to netěším. Navíc pochybuju, že se mi zuby posunou natolik, aby tam ta mezera nebyla vidět. Jsem z toho rozpačitá a otrávená.
Irena, (09. 07. 2013 09:12) Reagovat
Magdo, já jsem měla také rovnátka (na dolní i horní čelisti) a trhaly mi tedy dohromady čtyři zuby. Když si přejedu, tak tam menší díry mám, ale není to vůbec vidět a zuby se mi srovnaly dost.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Rovnátka.org
Kontakty