Úvod Rovnátka

Rovnátka

Lidský úsměv je neodolatelný. Svědčí o tom nejen mnohé studie, ale i osobní zkušenosti. Jakýkoliv styk ve společnosti je provázen komunikací a samozřejmě úsměvem. Vlastníci krásného a bezchybného úsměvu to mají vždy snazší. Úsměvem získávají sympatie lidí, a to se vždy hodí. Úsměv ovlivňuje vztahy nejen osobní, ale i profesní. Dodává sebedůvěru, pozitivní náhled na život, zvyšuje osobní kredit. Lidé s hezkými zuby se častěji smějí, což je dobré pro jejich pohodu i zdraví.

 

Z tohoto a mnoha jiných důvodů se stále zvyšuje trend odborné úpravy chrupu, nošení „rovnátek“.

Rovnátka, o co vlastně jde?

Rovnátka jsou laicky řečeno takové malé stroječky, které se upevní na zuby a víceméně dlouhodobým působením upravují postavení chrupu v čelisti.

Vývoj a druhy rovnátek se poněkud mění. Významně to ovlivňují i módní trendy. Zatímco před pár lety se téměř každý za své rovnátka styděl, dnes se jimi mnozí pyšní. Rovnátka se dřív nosily převážně snímací, aby se v případě nutnosti (když se to prostě nehodí) někam rychle ukryly. Mělo to však i své nevýhody. To, co se dá sundat, se často opomíjí, člověk si na to nikdy pořádně nezvykne, a tím pádem mu to vadí. Zvláště když je takovým dotyčným dítě nebo teenager. To vše mělo dopad na výsledek úpravy chrupu.

V dnešní době se používají převážně pevné(fixní) rovnátka, které jsou v ústech připevněny na stálo (po určitou dobu), tedy ve dne i v noci. Rovnátka instaluje na zuby odborný lékař, který určuje i délku jejich setrvání v ústech. Na pravidelných kontrolách se sleduje stav chrupu i rovnátek, případně se něco zkoriguje. Snímací rovnátka se používají i dnes, většinou však na konečné období léčby, tedy poté, co se vyjmou pevné rovnátka.


Diskuse (21 komentářů)

Zuzka, (06. 09. 2012 06:23) Reagovat
Tak mě právě nasadili fixní rovnátka. Úplně nadšená z toho nejsem, ale doufám, že to alespoň pomůže. Říkám si, že když to vydržím teď (rok a půl) můžu mít krásné zuby celý život. To za to stojí.
Adéla, (12. 02. 2013 05:56) Reagovat
Přesně tak, rovnátka má dnes skoro každý a nejde jen o estetický dojem z pozdějších rovných zubů. Ušetříte si i bolest v budoucnu. Rovné zuby se totiž kazí méně.
Vanda, (10. 09. 2013 06:57) Reagovat
Já mám rovnátku už půl roku a z estetického hlediska mi nějak nevadí. Spíš mě štve, že se občas uvolní nějaký drátek a ten mě pak píchá do pusy. Myslela jsem, že tohle se stávat nebude. Nejhorší je, když se to stane o víkendu.
Iva, (03. 12. 2013 05:00) Reagovat
Rovnátka také dostanu (fixní), hned po Novém roce. Nejsem z toho nadšená, ale nějak tragicky to taky neprožívám. Lepší než to oddalovat, nebo se tomu vyhnout a pak mít křivý zuby celý život.
Dersi, (09. 01. 2014 13:11) Reagovat
Sundaly mi konečně rovnátka, takže se může naplno smát. Měla jsem trochu špatný pocit, když jsem musela moc otevírat pusu. Časem jsem si sice trochu zvykla, ale stejně jsme šťastná, že už jsou konečně pryč.
Lusia, (01. 10. 2014 10:44) Reagovat
Co já bych za to dala, kdybych jako dítě nebo v dospívání nosila rovnátka. Byla by to "oběť" na rok, dva. Takhle to člověka štve celý život. Mám docela výrazný předkus. Zvykla jsem si, ale říkám si, že kdybych v dospívání nosila rovnátka, mohla bych vypadat lépe.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2022 © Rovnátka.org
Kontakty