Úvod Rovnátka

Rovnátka

Lidský úsměv je neodolatelný. Svědčí o tom nejen mnohé studie, ale i osobní zkušenosti. Jakýkoliv styk ve společnosti je provázen komunikací a samozřejmě úsměvem. Vlastníci krásného a bezchybného úsměvu to mají vždy snazší. Úsměvem získávají sympatie lidí, a to se vždy hodí. Úsměv ovlivňuje vztahy nejen osobní, ale i profesní. Dodává sebedůvěru, pozitivní náhled na život, zvyšuje osobní kredit. Lidé s hezkými zuby se častěji smějí, což je dobré pro jejich pohodu i zdraví.

 

Z tohoto a mnoha jiných důvodů se stále zvyšuje trend odborné úpravy chrupu, nošení „rovnátek“.

Rovnátka, o co vlastně jde?

Rovnátka jsou laicky řečeno takové malé stroječky, které se upevní na zuby a víceméně dlouhodobým působením upravují postavení chrupu v čelisti.

Vývoj a druhy rovnátek se poněkud mění. Významně to ovlivňují i módní trendy. Zatímco před pár lety se téměř každý za své rovnátka styděl, dnes se jimi mnozí pyšní. Rovnátka se dřív nosily převážně snímací, aby se v případě nutnosti (když se to prostě nehodí) někam rychle ukryly. Mělo to však i své nevýhody. To, co se dá sundat, se často opomíjí, člověk si na to nikdy pořádně nezvykne, a tím pádem mu to vadí. Zvláště když je takovým dotyčným dítě nebo teenager. To vše mělo dopad na výsledek úpravy chrupu.

V dnešní době se používají převážně pevné(fixní) rovnátka, které jsou v ústech připevněny na stálo (po určitou dobu), tedy ve dne i v noci. Rovnátka instaluje na zuby odborný lékař, který určuje i délku jejich setrvání v ústech. Na pravidelných kontrolách se sleduje stav chrupu i rovnátek, případně se něco zkoriguje. Snímací rovnátka se používají i dnes, většinou však na konečné období léčby, tedy poté, co se vyjmou pevné rovnátka.


Diskuse (21 komentářů)

milysh, (22. 01. 2011 07:06) Reagovat
Ahoj, hledám někoho kdo má už v puse fixní rovnátka a vyměnil by si se mnou pár mailů. Mám křivé zuby a nedokážu se odhodlat nechat si rovnátka nasadit. Potřebuju si o tom pokecat jaký to je a trochu podpořit. Kdyby někdo pisl, tak moc děkuji. milysh@centrum.cz
Marketa, (27. 02. 2011 10:59) Reagovat
jdi do toho, mne je 30 a rovnatka uz mam 1.5roku. Clovek si zvykne na vsechno a za krasnej usmev to urcite stoji!
martina, (11. 04. 2011 15:28) Reagovat
Na vanoce mi rovnatka sundal, chodim k dr. Filipi Vladimírovi - super mladý doktor, fešák:). Teď se směju na plno a mohu rovnátka jen doporučit. Stálo to za to, bylo to na rok a 6 měsíců, jenže teď úsměv navždy!!!!!
Jarka, (27. 06. 2012 07:53) Reagovat
Jen na šest měsíců? Já měla rovnátka více než rok a půl a výsledek? Určitě mám rovnější zuby, ale spodní řada zubů se nepodařila vyrovnat, tak jak bych si přála, ale s tím se bohužel asi už nedá nic dělat. Jsem však ve finále ráda, že jsem rovnátka měla.
Evča, (09. 02. 2012 17:33) Reagovat
Já je mám. ;-)
Ali, (12. 04. 2011 05:52) Reagovat
Ahoj,po tom co mi vyrostly osmičky, se mi začaly křivit zuby.Zubař mi doporučil fixní rovnátka jako jedinou možnost, co se dá dělat.Jsem z toho v rozpacích a stále se nemůžu rozhodnout jestli rovnátka ANO či NE. Rád bych si o mém problému s někým kdo rovnátka už má popovídal a probral jaký to je.Už víc než dva roky váhám a nevím. Nikoho kdo rovnátka má bohužel neznám a obrázky na internetu vypadají dost blbě. Jestli by byl někdo z vás tak hodný a napsal mi na mail alikaliko(zavináč)gmail.com a trošku mě do těch rovnátek pošťouchl,tak by mi to pomohlo.
Katka, (29. 01. 2012 19:35) Reagovat
Běžte do rovnátek kdo můžete ;) nevím proč ale mě osobně se rovnátka hrozně líbí a buhvíco bych dala za to je moct mít, bohužel mám dokonale rovné zuby :(
Mirka, (10. 09. 2012 10:49) Reagovat
Takové nadšení bych tedy z rovnátek chtěla mít. Mě se tedy nelíbí, ale budu je mít. Na druhou stranu, trágu z toho taky nedělám. Měla jsem trošku obavy to říct příteli, ale zase co by to bylo za přítele, kdyby v tom viděl nepřekonatelnej problém.
kristyna, (02. 03. 2012 14:05) Reagovat
psala jsem uz minule a zatim zadna odpoved prosim
Simona, (26. 03. 2012 16:27) Reagovat
Dobrý den, před 3 lety mi sundali fixní rovnátka, ale jeden zub se mi rozjel a nevypadá to pěkně. Když si koupím sundávací rovnátka je nějaká šance, že se to zlepší? Je mi 20 let, mám nějaký nárok na úhradu...? Předem děkuji za odpověď.
JARKA, (30. 05. 2012 04:10) Reagovat
Já si obecně myslím, že vyndavací rovnátka nemají nějak zvlášť velký efekt, zvlášť v tomhle věku, ale určitě existují i nějaké jiné způsoby. Poraďte se se zubařkou či zubařem. Určitě něco vymyslíte.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Rovnátka.org
Kontakty