Úvod Kdy a kde lze získat rovnátka?

Kdy a kde lze získat rovnátka?

Je jasné, že rovnátka nelze získat v praktické zubní ordinaci. Při preventivní kontrole nebo ošetření zubař může upozornit na potřebu úpravy chrupu. Většinou je schopen poradit, kdy s léčbou začít a dát doporučení k ortodontistovi poblíž místa bydliště. Týká se to převážně dětí, u kterých se s upravením chrupu počítá. Není však vyloučeno nosit rovnátka i v dospělém věku. Dospělé osoby se však k narovnání zubů rozhodují samy, bez doporučení lékaře. Každopádně je dobré se i v takovém případě se svým zubařem poradit.

Doba a způsob léčby jsou závislé od stavu chrupu.

  • Doba růstu a výměny zubů (dočasné za stálé) – pouze snímací rovnátka
  • Doba stálého chrupu (cca od 12 let) – snímací, lépe však fixní rovnátka
  • Doba dospělosti – dle stavu chrupu a dásní

Úprava postavení chrupu probíhá vždy v odborných ordinacích pod dohledem ortodontisty. Tento speciální zubař se zabývá léčbou:

  • Nepravidelnosti postavení jednotlivých zubů nebo jejich skupin
  • Nesprávným vzájemným vztahem čelistí
  • Vrozenými vadami (chybění zubů, nadpočetné zuby, rozštěpy rtů, čelistí, patra apod.)

Vážnější vady je nutné řešit chirurgicko-ortodontickou léčbou.


Diskuse (27 komentářů)

Bára, (31. 05. 2013 06:25) Reagovat
Rovnátka má dnes tolik dětí - myslím ty fixní. Až se mi nechce věřit, že tolik dětí má křivé zuby. Zajímalo by mě, jestli je to z dudlíků. Jak všichni varují, že může mít negativní vliv na růst zubů. Brzy se chystám otěhotnět a také mám před sebou dilema - s dudlíkem nebo bez?
dan, (02. 07. 2013 13:15) Reagovat
Postupně si také zvykám na myšlenku, že budu mít rovnátka. U nás ve třídě je má docela dost holek, ale já budu jedinej kluk. Na to se moc netěším.
Pepina, (12. 07. 2013 06:39) Reagovat
rovnátka se dnes dávají často, možná nebude dlouho trvat a nebudete jediným klukem ve třídě.
petr, (09. 07. 2014 10:58) Reagovat
já rovnátka měl a neřekl bych, že mi nějak výrazně pomohla. Sice zubařka říká e jo, ale co může říct, když mi je doporučila. Já vidím, že mám pořád předkus.
Žaneta, (07. 01. 2015 10:11) Reagovat
Já jsem před několika lety rovnátka odmítla. Tentkrát jsem byla v pubertě a nechtěla jsem se jimi "hyzdit". Teď toho lituju. Docela uvažuju, že bych si je nechala dát už jako dospělá, ale nevím, jestli to bude mít nějaký větší efekt.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Rovnátka.org
Kontakty