Úvod Rovnátka

Rovnátka

Lidský úsměv je neodolatelný. Svědčí o tom nejen mnohé studie, ale i osobní zkušenosti. Jakýkoliv styk ve společnosti je provázen komunikací a samozřejmě úsměvem. Vlastníci krásného a bezchybného úsměvu to mají vždy snazší. Úsměvem získávají sympatie lidí, a to se vždy hodí. Úsměv ovlivňuje vztahy nejen osobní, ale i profesní. Dodává sebedůvěru, pozitivní náhled na život, zvyšuje osobní kredit. Lidé s hezkými zuby se častěji smějí, což je dobré pro jejich pohodu i zdraví.

 

Z tohoto a mnoha jiných důvodů se stále zvyšuje trend odborné úpravy chrupu, nošení „rovnátek“.

Rovnátka, o co vlastně jde?

Rovnátka jsou laicky řečeno takové malé stroječky, které se upevní na zuby a víceméně dlouhodobým působením upravují postavení chrupu v čelisti.

Vývoj a druhy rovnátek se poněkud mění. Významně to ovlivňují i módní trendy. Zatímco před pár lety se téměř každý za své rovnátka styděl, dnes se jimi mnozí pyšní. Rovnátka se dřív nosily převážně snímací, aby se v případě nutnosti (když se to prostě nehodí) někam rychle ukryly. Mělo to však i své nevýhody. To, co se dá sundat, se často opomíjí, člověk si na to nikdy pořádně nezvykne, a tím pádem mu to vadí. Zvláště když je takovým dotyčným dítě nebo teenager. To vše mělo dopad na výsledek úpravy chrupu.

V dnešní době se používají převážně pevné(fixní) rovnátka, které jsou v ústech připevněny na stálo (po určitou dobu), tedy ve dne i v noci. Rovnátka instaluje na zuby odborný lékař, který určuje i délku jejich setrvání v ústech. Na pravidelných kontrolách se sleduje stav chrupu i rovnátek, případně se něco zkoriguje. Snímací rovnátka se používají i dnes, většinou však na konečné období léčby, tedy poté, co se vyjmou pevné rovnátka.


Diskuse (21 komentářů)

Alžběta, (21. 04. 2015 09:22) Reagovat
Lusia, nevím, kolik vám je, ale proč si je nenecháte udělat teď? Vždyť nikdy není pozdě a myslím, že v posledních letech je má stále více dospělých lidí. Já je měla také "až" v pětadvaceti a svůj efekt rozhodně měly, i když asi je fakt, že kdybych je měla v pubertě, mohlo to být ještě lepší.
Adriana, (23. 06. 2015 13:16) Reagovat
strašně moc bych chtěla rovnátka mám strašně ošklivé a poničené zuby + ten předkus.. :cry: závidím všem co je mají jediný důvod proč je nemám je ten, že jsou celkem dost drahé.. a moji rodiče pro mě udělají první poslední, ale i přesto rovnátka ne.. je mi už 17, nejsem si jistá zda by mi vůbec ještě pomohly :(
Verča, (19. 11. 2015 06:49) Reagovat
Adriano, já měla rovnátka až od 18 nebo dokonce 19 a pomohly. Ne že by to byl stoprocentní obrat a teď bych neměla předkus vůbec, ale je to lepší. Jestli tě to hodně trápí, tak zkus na ně přispět tím, že si najdeš nějakou brigádu. Já nevím, kolik stojí teď, ale i za mě to byla docela drahá záležitost.
Vali, (30. 06. 2016 07:14) Reagovat
Mě už bylo osmnáct a teď vážně o rovnátkách uvažuju. Poprvé mi je nabízeli asi v patnácti a to jsem se z nich vykroutila, ale teď to vnímám jako chybu. Tak snad budou mít nějaký větší efekt i teď.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Rovnátka.org
Kontakty